Kansainvälinen vapaaehtoistoiminnan päivä 5.12.2022


Tänään 5. joulukuuta vietetään kansainvälistä vapaaehtoistoiminnan päivää – päivää jolloin vapaaehtoiset ja vapaaehtoistyö nostetaan ansaitusti näkyviin. Vapaaehtoistyö on YK:n arvojen sydämessä: vuonna 1970 YK perusti vapaaehtoisohjelman (UNV) ja vuodesta 1985 saakka on vietetty kansainvälistä vapaaehtoistoiminnan päivää (International Volunteer Day). Teemapäivän tarkoituksena on juhlistaa erityisesti niitä keinoja, joiden avulla vapaaehtoiset voivat vaikuttaa kestävän kehityksen tavoitteiden edistämiseen. Vuoden 2022 teemana toimii solidaarisuus, eli ihmiskunnan kollektiivinen voima, joka edistää positiivista muutosta vapaaehtoistyön keinoin.

Teemapäivän kunniaksi Turun YK-Yhdistyksen vuoden 2022 hallitus pohti omaa suhdettaan vapaaehtoistyöhön. Vapaaehtoistyö merkitsee erilaisia asioita – se on harrastus, mahdollisuus oppia ja selviytymiskeino. Ennen kaikkea vapaaehtoistoiminta on kuitenkin keino tehdä hyvää. Hallituslaiset ovat olleet monenlaisessa vapaaehtoistoiminnassa niin Turun YK-Yhdistyksen toiminnassa kuin muidenkin tahojen kautta. Hallituslaisia kuitenkin yhdistää halu lisätä vapaaehtoistoimintaa omaan arkeensa. Suurimpana vapaaehtoistoimintaan liittyvänä viestinä on hallituslaisten yhteinen iso kiitos kaikille, jotka antavat panoksensa paremman maailman puolesta.

Mitä vapaaehtoistyö merkitsee sinulle?

 • “Kiinnostuin vapaaehtoistyöstä kun vietin välivuotta lukion ja yliopisto-opintojen välissä, mutta en oikein tiennyt mistä lähteä liikkeelle tai riittääkö uskallukseni lähteä toimintaan. Ajatus jäi taka-alalle aloittaessani opiskelut, mutta TYKyn hallituksen myötä olen ymmärtänyt taas enemmän vapaaehtoistyön tärkeydestä, sekä pohtinut erilaisia vaihtoehtoja sen toteuttamiselle. Jatkossa haluaisin olla mukana esimerkiksi pakolaisiin liittyvässä vapaaehtoistyössä.” – Alina
 • “Vapaaehtoistyö on ollut itselle tapa päästä tutustumaan muihin samanhenkisiin ihmisiin sekä saada työkokemusta. Myös on ihanaa tehdä jotain jolla kokee olevan yhteiskunnallista merkitystä tai toiminnallaan voi auttaa jollain tavalla.” – Emmi
 • “Vapaaehtoistyössäni olen halunnut puuttua erityisesti nuorten syrjäytymiseen ja yksinäisyyteen sekä halunnut edistää tasa-arvokysymyksiä. Koen vapaaehtoistoiminnan olleen itselleni eräänlainen henkireikä, tapa purkaa omaa ahdistusta mm. muiden auttamisella, koska oma elämä on välillä aikamoista kaaosta. Olen toiminut myös kokemusasiantuntijana, joten tiedän, mitä yksinäisyys voi olla. Nuorempana yliopisto-opiskelijana lähdin järjestötoimintaan mukaan lähinnä CV-merkinnän takia, ja siksi, että ”niin vaan kuuluu tehdä”. Tämä johtui varmaan siitä, että podin pahimmanlaatuista identiteettikriisiä ja sosiaalista ahdistusta.  Nykyään en välitä niin paljon siitä, mitä ihmiset minusta ajattelevat. Vapaaehtoistyö on minulle vahvasti arvomaailmaan liitoksissa, ja kun toimii omien arvojensa mukaan, myös järjestötyö palkatta voi olla mielekästä. Vapaaehtoistyö on loppujen lopuksi yhteisen hyvän rakentamista.” – Nora
 • “Se on mulle ajanvietettä, mukavaa touhuilua samanhenkisten ihmisten kanssa. Mä nautin siitä kovasti itse, mutta siitä saa lisämotivaatiota ja -onnellisuutta, että siitä on todennäköisesti jollekin hyötyä tai iloa” – Anni
 • “Vapaaehtoistyö on yhteiskunnallisesti tärkeää ja valtavan arvokasta. Vapaaehtoistyössä tiivistyy hyvin ihmisyyden hienoimmat piirteet, kun omaa aikaa ja työtä halutaan antaa panoksena muiden tai yhteiseen hyvään. Monet yhteiskunnan tukevat toimet pyörivät lähes täysin vapaaehtoistyön avulla, ja onkin tärkeää tukea ja varmistaa vapaaehtoistyön monipuolisuutta ja kantavuutta myös tulevaisuudessa.” – Cia
 • “Vapaaehtoistoiminta on tärkeetä ja on hyvä et on ihmisiä, jotka on siinä mukana “ – Milla

Millaista vapaaehtoistyötä itse olet tehnyt / teet tai haluaisit tehdä?

 • “Olen ollut mukana toteuttamassa erilaisia keräyksiä esimerkiksi Mannerheimin lastensuojeluliitolle, osallistunut harrastusten puitteissa talkootehtäviin, sekä osallistunut vapaaehtoisena Turun Eurooppa-foorumin järjestämiseen. Turun YK-yhdistyksessä olen ollut tänä vuonna järjestämässä tämän vuoden joulukorttitempausta, jossa opiskelijat saavat kirjoittaa vanhainkodeissa asuville joulukortteja, ja me toimitamme ne perille. Näiden lisäksi luovutan verta säännöllisesti!” – Alina
 • “Olen itse tehnyt lyhyempiä vapaaehtoistöitä esimerkiksi yksittäisten tapahtumien ja tehtävien muodossa. Tällä hetkellä en ole mukana missään vapaaehtoistyössä, mutta haluaisin seuraavaksi löytää jonkin pitkäkestoisen työn, jossa voisin olla avuksi.” – Cia
 • “Olen ollut kolme vuotta mukana Turun YK-yhdistyksen hallitustoiminnassa opintojen aikana ja sitten olen tehnyt vapaaehtoistyötä entiselle vaihto-oppilasjärjestölleni kuuden vuoden ajan epäsäännöllisen säännöllisesti.” – Emmi
 • “Oon joskus miettinyt et esimerkiksi ulkomaille olis mielenkiintoista lähtee hetkeks tekee vapaaehtoistyötä!” – Milla
 • “Mulla on kokemusta vapaaehtoistyön saralla tapahtumajärjestämisestä. Oon ollut urheilutapahtumassa ja Eurooppafoorumissa vapaaehtoisena. Se on kyllä ollut mukavaa.” – Anni

Mitä haluaisit sanoa vapaaehtoistyötä tekeville?

 • “Haluaisin sanoa kaikille vapaaehtoistyötä tekeville, että teette ihan hurjan tärkeää työtä! Meidän pitäisi vapaaehtoistyöntekijöinä yhdessä löytää keinoja, joilla saataisiin lisää porukkaa houkuteltua tähän – näen, että se on yhteiskunnan kannalta kuitenkin välttämätöntä toimintaa.” – Anni
 • “Muistakaa, et teette tärkeää työtä!” – Emmi
 • “Vapaaehtoiset tekevät maailmasta paremman paikan, teette arvokasta ja tärkeää työtä!” – Alina
 • “Kiitos!” – Milla
 • “Suuret kiitokset panoksestasi muiden hyväksi. Yhdessä olemme kaikkein vahvimpia!” – Cia

Rauhaa ja kehitystä edistävät päivittäin tuhannet ihmiset, jotka antavat aikaansa paremman tulevaisuuden puolesta. Tuodaan siis näkyväksi vapaaehtoisten työn merkitystä ja kiitetään vapaaehtoisia heidän panoksestaan sekä tutustutaan mahdollisuuksiin tehdä myös itse hyvää! #VapaaehtoisilleKiitos

Kiinnostavia linkkejä:

Inka Laaksonen

Turun YK-Yhdistyksen SONDIP-vastaava

Jätä kommentti

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *