Kokouskoosteet 2025

Kokouskooste 15.1.

Hyvät Kannan jäsenet,

vuoden 2025 uusi ja innokas hallitus kokousti ensimmäisen kerran. Teimme hallituksen sisäistä vastuunjakoa, päivitimme tietoja ajantasaisiksi ja suunnittelimme tulevaa vuotta. Aku-Matti Tapani on uusi jäsenvastaava ja Marianne Porkkala tuutorivastaava.

Kevät tietää monenlaisia tapahtumia ja kokoontumisia Kantalaisille, joten yhdistyksen tiedotuslistaa sekä Instagramia kannattaa seurata aktiivisesti!

Kokouksen puolesta,
Ada Nyman,
sihteeri

Kokouskooste 27.1.

Hyvät Kannan jäsenet,

kevään toisessa kokouksessa kävimme läpi alkuvuoden jo menneitä tapahtumia sekä tulevaa, varsin runsasta ohjelmaa. Uusi laulukirja on valmistunut, ja se lauletaan läpi 18.2. Omia karaoketaitojaan pääsee harjoittamaan karaokeillassa 12.2.

Colleget ovat saapuneet toimistolle, ja ne ovat sieltä noudettavissa. Päivystykset ovat keväällä tuttuun tapaan maanantaisin, keskiviikkoisin ja perjantaisin klo 12–14.

Kokouksen puolesta,
Ada Nyman,
sihteeri

Kokouskooste 30.1.

Hyvät Kannan jäsenet,

kolmannen kokouksen asialistalla oli ainoastaan edeltävän pöytäkirjan hyväksyminen.

Kokouksen puolesta,
Ada Nyman,
sihteeri

Kokouskooste 7.2.

Hyvät Kannan jäsenet,

kevään neljännessä kokouksessa riitti asiaa muun muassa tulevista tapahtumista sekä kokouksista. Tulossa on ainakin myyjäiset (4.3.), bileet (5.3.) ja sitsit (27.3.). Kalenteriin kannattaa merkata myös yhdistyksen ylimääräinen kokous, joka pidetään 10. maaliskuuta.

Tukea omiin opiskeluihin on saatavilla Kannan yhteisistä opiskeluhetkistä. Suomen kielen kehityksen opintopiiri pidetään 26.2. ja lauseopin tenttiin on luvassa myöhemmin niin ikään kertausta. Viikoittainen opintohetki alkaa sekin rullata myöhemmin keväällä.

Kannan kokoukset ovat avoimia jäsenistölle, joten tervetuloa kuulolle!

Kokouksen puolesta,
Ada Nyman,
sihteeri

Kokouskooste 28.2.

Hyvät Kannan jäsenet,

kokouksessa hyväksyttiin vuoden 2024 toimintakertomus ja tilinpäätös. Kevätkokous pidetään 31.3. Tarkemmat tiedot lähetetään jäsenistölle vielä lähempänä.

Tällä viikolla on tarjolla miltei joka päivä ohjelmaa. Suuntaa siis esimerkiksi laskiaistiistain myyjäisiin tai keskiviikon iskelmäbileisiin!

Kokouksen puolesta,
Ada Nyman,
sihteeri

Kokouskooste 13.3.

Hyvät Kannan jäsenet,

Kannalta on lähdössä Osmaan kuusihenkinen joukkue valmiina voittamaan.

Kanta ottaa osaa lähestyvään opiskelijoiden mielenterveysviikkoon monin eri tapahtumin. Myös sitsejä ja bileitä tulossa runsaasti kevään aikana. Kannattaa siis ehdottomasti osallistua kaikkeen toimintaan!

Kokouksen puolesta,
Ada Nyman,
sihteeri

Kokouskooste 28.3.

Hyvät Kannan jäsenet,

kevätkokous on pian, se pidetään 31.3. Kokoukseen on jäsenistö tervetullut!

Ensimmäinen katsaus vappuunkin on jo luotu: koko viikon ajan on luvassa hauskaa ohjelmaa, kuten 24h-toimistopäivystys, baarikierros ja toki itse vappuaaton meiningit yliopistolla ja Taidemuseonmäellä. Merkkaa jo nyt kalenteriin!

Kokouksen puolesta,
Ada Nyman,
sihteeri

Kokouskooste 11.4.

Hyvät Kannan jäsenet,

huhtikuun ensimmäisessä kokouksessa summattiin hiljattain pidetty kevätkokous ja luotiin katsaus monenmoiseen tulevaan ohjelmaan. Munajahtibileet pidetään 17.4. ja 64-vuotisjuhlasitsit koittaa 23.4. Sitsien jälkeen voi suunnata Kannan ja Germanican bileisiin, jotka on Fortessa.

Tänä vuonna toimintansa aloittanut kahvilakerho jatkaa uusiin kahviloihin tutustumista, seuraava kerta on suunnitteilla vielä toukokuun alkuun.

Kokouksen puolesta,
Ada Nyman,
sihteeri

Kokouskooste 21.4.

Hyvät Kannan jäsenet,

vappu lähenee kovaa vauhtia, ja Kanta on toki perinteille uskollisesti mukana yhteisissä tapahtumissa sekä omalla ohjelmalla.

Hallitus kokoustaa vielä toukokuussa, ja sen jälkeen suuntaa ansaitulle kesätauolle. Kesäsitsit on kuitenkin suunnitteilla, joten aivan kokonaan toiminta ei hiljene silloinkaan.

Kokouksen puolesta,
Ada Nyman,
sihteeri

Kokouskooste 16.5.

Hyvät Kannan jäsenet,

hallitus kävi vapun tapahtumat läpi, joista mainittakoon Kannan voitto Humanistisählyssä, hyvä me!

Tässä kuussa ei ole enää Kannan päivystystä toimistolla. Hyvää kesää kaikille!

Kokouksen puolesta,
Ada Nyman,
sihteeri

Kokouskooste 17.8.

Hyvät Kannan jäsenet,

syksy lähestyy ja Kannan toimintakin on pyörähtänyt käyntiin kesätauon jälkeen. Tuutorit ovat valmistautuneet vastaanottamaan pian yliopistolle saapuvat fuksit. Fukseille ja ihan kaikille kantalaisille on suunniteltu mukavaa ohjelmaa tuleville viikoille, joten rohkeasti vain mukaan. Myös avajaiskarnevaalit ja Tyylikäs avaus lähestyvät.

Kokouksen puolesta,
Ada Nyman,
sihteeri

Kokouskooste 15.9.

Hyvät Kannan jäsenet,

kokoustimme runsaslukuisen joukon kera viime maanantaina. Hallituksen uudeksi varapuheenjohtajaksi valittiin Milana Uutela, kulttuurisopoksi Edit Hustad, YYU-vastaavaksi Telma Wargh ja hallituksen jäseneksi Sanni Ansaranta. Onnea uusille hallituslaisille!

Alumnijärjestö Fenniks järjestää muun muassa työnjälkeisiä ja muita kokoontumisia, joihin opiskelijatkin ovat tervetulleita. Myös yhteisiä tilaisuuksia, kuten urailta, on syksylle suunnitteilla.

Kokouksen puolesta,
Ada Nyman,
sihteeri

Kokouskooste 13.9.

Hyvät Kannan jäsenet,

houkuttelisiko kaljaviesti tai valokuvasuunnistus? Entäpä bileet? Sellaisia olisi tiedossa ihan lähiaikoina. Hallitus kannustaa kaikkia osallistumaan!

Koulutuspoliittinen vastaava osallistuu säännöllisesti oppainepalavereihin, joissa käydään oppiaineen ajankohtaisia asioita läpi.

Etenkin fuksien kannattaa huomioida äänne- ja muotorakenteen kurssin opintopiiri, joka pidetään 6.10.

Kokouksen puolesta,
Ada Nyman,
sihteeri

Kokouskooste 16.10.

Hyvät Kannan jäsenet,

hallitus edistää Kannan toimintaa myös niiltä osin, jotka eivät näy ulospäin: tällä kertaa kirjanpito-ohjelma päätettiin vaihtaa uuteen ja toimivampaan Kitsas-ohjelmaan.

Kokouksen puolesta,
Ada Nyman,
sihteeri

Kokouskooste 19.10.

Hyvät Kannan jäsenet,

syyskokous pidetään 18.11. Nyt on siis hyvä aika alkaa miettiä, hakisiko ensi vuonna mukaan hallitukseen. Jos aiheesta herää kysymyksiä tai ajatuksia, kannattaa osallistua myös hallitushoukutteluun, joka puolestaan pidetään 11.11.

Luovaa tekemistä on luvassa lokakuun lopussa, kun toimistolla pidetään runoilta. 

Ensi vuonna pidettävien vuosijuhlien suunnittelu myös etenee ja vujutoimikunta kokoustaa ahkerasti. Jos vuosijuhlien suunnittelu kiinnostaa, ota rohkeasti yhteyttä esimerkiksi ryhmän puheenjohtaja Siniin. Kaikenlainen osaaminen on tervetullutta!

Kokouksen puolesta,
Ada Nyman,
sihteeri

Kokouskooste 3.11.

Hyvät Kannan jäsenet,

Kanta edustaa pian perinteisessä Porthanian päivän kulkueessa. Vegasin tanssilattialle Kanta suuntaa yhdessä Anglican kanssa 12.11. Frat House Party- teemaisissa bileissä. Urailtakin lähenee, se pidetään Arcanumilla 10.11.

Syyskokousta silmällä pitäen lähiaikoina kannattaa seurata Kannan Instagramia. Siellä hallituslaiset esittelevät pestinsä ja kertovat samalla, miksi kannattaisi hakea ensi kaudelle mukaan.

Syksyn Osma koittaa tämän kuun lopussa Tampereella. Kannalta on lähdössä runsaslukuinen joukkue.

Kokouksen puolesta,
Ada Nyman,
sihteeri

Kokouskooste 17.11.

Hyvät Kannan jäsenet,

joulu lähenee, ja niin myös Kannan perinteiset pikkujoulut. Seuraa tiedotusta somessa! Myös itsenäisyyspäivän kulkueessa on tänäkin vuonna Kannan edustus.

Osma on nyt tulevana viikonloppuna, ja Kannan timanttinen teema on viinatro…siis kalakauppiaat 1920-luvulta.

Kokouksen puolesta,
Ada Nyman,
sihteeri

Kokouskooste 2.12.

Hyvät Kannan jäsenet,

Kannalle on valittu uusi ja upea hallitus, joten ensi vuoden toiminta on hyvissä käsissä. Hallituslaiset tullaan myöhemmin esittelemään myös somessa.

Tämän vuoden viimeiset myyjäiset ovat 10.12. Nyt kannattaa tulla ostelemaan uusiakin merkkejä!

Vuosi lähenee loppuaan, niin myös hallituksen kokoukset. Ainakin yksi kokous on kuitenkin tälle vuodelle vielä tulossa.

Kokouksen puolesta,
Ada Nyman,
sihteeri

Kokouskooste 16.12.

Hyvät Kannan jäsenet,

Kanta kokousti toimistolla jouluisissa tunnelmissa. Kävimme tuttuun tapaan läpi menneet tapahtumat sekä myös tulevia yhdistysasioita. Vuosi on ollut toiminnantäyteinen ja nyt sekä hallituksen että jäsenten on vähitellen aika suunnata joululoman viettoon.

Kiitos tästä vuodesta ja hyvää joulua!

Kokouksen puolesta,
Ada Nyman,
sihteeri